Publikatsioonid

Selle väljaande sisu eest vastutab ainuisikuliselt  Tartu Ülikool (UTartu) ning selles kajastatu ei peegelda Programmi, Programmis osalevate riikide ega Euroopa Liidu seisukohti.

Photo by Jonne Kotta

Aruanne välitööde, proovide analüüsi ja ruumilise modelleerimise meetodite ühtlustamise kohta
Aruanne kirjeldab keskkonnaandmete ja loodusväärtuste andmestikke programmialal ning annab ülevaate, milliseid modelleerimise meetodeid kasutame, et ennustada oluliste loodusväärtuste ruumimustreid Soome lahes nii tänapäevaste kui ka muutuva kliima tingimustes.
Report on the harmonizing methods of field sampling, sample analysis and spatial modelling

Aquaculture

Keskkond ja sinine majandus

ADRIENNE projekt analüüsib, kuidas inimtegevus mõjutab elurikkust, bioloogilise  mitmekesisuse toimimist ning ökosüsteemi poolt pakutavaid hüvesid Soome lahe näitel. Otsitakse võimalusi merel esineva inimtekkelise kahju leevendamiseks ning elurikkuse jätkusuutlikkuseks erinevates kliimamuutuste stsenaariumites. ADRIENNE projektis on selleks loodud avalik veebipõhine kaardirakendus PlanWise4Blue (PW4B). Tööriist hõlmab süvendamist, tuuleparkide arendamist, laevandust, kutselist kalapüüki, sadamate arendust ja hooldust, kaevandamist, riigikaitset, reovee ärajuhtimist, rannakaitset, kalakasvatust, karpide ja vetikate kasvatust, meretaimede koristust, turismi ja vaba aja tegevusi.
Keskkonnakaalutlused ja sinimajandus

PW4B

Merekeskkonna säästlik majandamine

Jätkusuutliku majanduse aluseks ja arenemiseks vajame poliitilist tahet, teaduslikku ülevaadet ja rahvusvahelist koostööd. ADRIENNE kasutab keskkonnatingimuste kirjeldamiseks, ökoloogiliselt väärtuslike alade ja keskkonnateenuste kirjeldamiseks ühtlustatud kaardistusmeetodeid. Merekasutuse otsuste tegemist toetab valminud tööriist PlanWise4Blue.
Merekeskkonna säästlik majandamine

2020_kotta_et_al_env_advances

Veebipõhine tööriist tõenduspõhiste teadmiste integreerimiseks kumulatiivsete mõjude hindamisse
Inimtegevusest tingitud survete intensiivistumine ja mitmekesistumine mereökosüsteemides on tekitanud muret jätkusuutliku arengu osas. Adrienne projekti käigus loodi PlanWise4Blue otsustustugi (PW4B), millega hinnatakse survetegurite kumulatiivset mõju loodusväärtustele. PW4B vahendit saab kasutada inimtegevuste eraldi kui ka koosmõjude prognoosimiseks, seda nii tänapäevaste kui ka tuleviku keskkonnatingimuste juures. PW4B-tööriista saavad planeerijad kasutada kahjulike keskkonnamõjude vähendamiseks, tõhusate leevendusstrateegiate väljapakkumiseks ja jätkusuutlike planeerimislahenduste saavutamiseks.
Online tool to integrate evidence-based knowledge

Online tool to integrate evidence-based knowledge into cumulative effects assessments: Linking human pressures to multiple nature assets
doi: 10.1016/j.envadv.2020.100026

Kliimamuutuste mõju prognoosimine olulistele mereelupaikadele Läänemere kirdeosas
Elupaigatüüpide prognoosimudelid koostati võimendatud regressioonipuude (BRT) meetodi abil. Mudelprognoosid loodi nii praeguste kui ka tulevaste kliimastsenaariumide jaoks. Kliimamuutus võib põhjustada väärtuslike elupaigatüüpi moodustavate liikide, nagu meriheina ja agariku, leviku olulist vähenemist. Mändvetikad on aga potentsiaalsed võitjad, kuna nende levik tulevikus tõenäoliselt suureneb. Mändvetikad ei suuda aga asendada teiste oluliste elupaigatüübi liikide nišši, kuna nende substraadi, lainetuse ja soolsuse eelistused on erinevad.
ics_2021_torn_et_al_2020_230908.jpg

Poster
Predicting the Impact of Climate Change on the Distribution of the Key Habitat-Forming Species in the Ne Baltic Sea
doi: 10.2112/SI95-035.1

Ojaveer et_al 2021.jpg

Meta-analüüs Läänemeres laialt levinud võõrliikide ökoloogiliste mõjude kohta.
Võõrliikide sissetoomine on üks peamisi tegureid liikide biogeograafia muutumises ja on sageli seotud märkimisväärsete tagajärgedega vastuvõtvatele ökosüsteemidele ja nende poolt inimestele pakutavatele hüvedele. Hoolimata mitmete kõrgetasemelisete rahvusvaheliste õigusaktide olemasolust on mereliste võõrliikide ökosüsteemidele avaldatava mõju põhjalik kvantitatiivne hindamine ebapiisav ning puudub kindel ja andmetel põhinev hindamisraamistik. Käesoleva uuringu eesmärk oli täita see lünk, hinnates kvantitatiivselt Läänemeres laialt levinud võõrliikide mõju erinevatele ökosüsteemidele. Uuringu tulemused võimaldasid kindlaks teha kõige enam mõju avaldavad võõrliigid, määratleda kõige olulisemate muutuste aluseks olevad protsessid ja tuua välja peamised määramatuse allikad.
Meta-analysis on the ecological impacts of widely spread non-indigenous species in the Baltic Sea
doi: https://doi.org/10.1016/j.scitotenv.2021.147375

Mapping the biota and quantifying separate and synergistic impacts of human uses on joint nature assets

Elustiku kaardistamine ja inimtegevuse kumulatiivsete mõjude määratlemine. Tegevus T2.1.1
Tõhusate poliitikameetmete ja majandamismeetmete kavandamise põhikomponendiks on piiriülesed teadmised eri liikide, liikide rühmade ja bioloogilise mitmekesisuse elementide ruumilistest mustritest. Need teadmised on aluseks hästi informeeritud ökosüsteemipõhise meremajandamise väljatöötamisel. Siiski ei ole selline teave kogu Soome lahe piirkonna kohta siiani kättesaadav. Adrienne’i projekti tegevuse T2.1.1 tulemusel koostati ühtlustatud piiriülesed kaardid oluliste bioloogiliste elementide kohta, mis on olulised mereliste loodusväärtuste üldiste ruumiliste mustrite mõistmiseks.
Mapping the biota and quantifying separate and synergistic impacts of human uses on joint nature assets

Guidelines how to valuate biodiversity elements.jpg

Ökosüsteemi elementide levikust nende väärtustamiseni. Tegevus T1.1.2
Läänemere tingimused mõjutavad kõiki selle mere äärses paiknevaid riike. Adrienne’i projekti käigus loodi metoodiline raamistik, mis aitab väärtustada Soome lahes paiknevaid loodusväärtusi, et selle kaudu neid ka paremini kaitsta. Selleks koondati erinevatest allikatest pärinevad andmed konsolideeritud andmebaasi. Seal, kus mereseire läbiviimine oli liiga keeruline või liiga kulukas, kasutati kaasaegseid matemaatilise prognoosi ja kaugseire meetodeid. Lõpuks näidati, kuidas erinevate ökosüsteemi elementide kohta kogutud andmete alusel on võimalik arvutada ökosüsteemi teenuste pakkumust. Väljatöötatud metoodiline raamistik on suunatud praeguste keskkonnaprobleemide lahendamisele kasutades ära olemasolevate seireprogrammide andmeid ja parimat oskusteavet keskkonnamõjude leevendamisel.
Guidelines how to valuate biodiversity elements

Soome lahe elupaikade ülevaade.
Soome lahe elupaigad
Soome lahe elupaigad. Habitats in the Gulf of Finland.pdf

Hüljes Pusa töövihik.
Hüljes Pusa töövihik. Viigerhüljes Pusa tutvustab kõigile soovijatele Läänemere eluolu.
Kleepsud.

Accept Cookies